Vilniaus kolegijos mokslininkai – 25-osios LETA (Lietuvos edukacinių tyrimų asociacija)  konferencijos dalyviai

2023-10-16

9 Vilniaus kolegijos pranešėjos skaitė pranešimus jubiliejinėje LETA konferencijoje „Ugdymas ir švietimas: įvairovės vertė“.  LETA  yra asociacija,  vienijanti asmenis, vykdančius edukacinius tyrimus. Asociacijos nariai buriasi siekdami gerinti edukacinių tyrimų kokybę vardan ugdymo tobulinimo ir švietimo pažangos.

Konferencijos organizatoriai pristatydami konferencijos tematiką, pažymi, kad  „XXI amžiuje daugelis socialinės ir kultūrinės įvairovės formų vis labiau pripažįstamos ir įtraukiamos į švietimo ir ugdymo praktiką, įskaitant tiek ugdymo turinį, tiek ir pačius edukacijos tyrimus. Nors tai sudėtinga ir daug diskusijų sukelianti tema, visgi kartu tai ir pokyčių visuomenėje varomoji jėga. Šiuolaikinio ugdymo ir švietimo kontekste įvairovė dažnai apima, tačiau neapsiriboja, tokiais klausimai, kaip etniškumas, negalia, lytis ir seksualumas, amžius, religija, kalba, geografija (vieta), kultūra. Visos šios egzistuojančios įvairovės formos turi neginčytiną poveikį mokymo programoms, pedagoginėms strategijoms, lyderystei, švietimo kultūrai ir kt. Iš esmės visa švietimo sistema yra sukurta įvairovės pagrindu: pradedant skirtingomis mokymo teorijomis ir požiūriais, skirtais ugdymo ir vertinimo modeliams analizuoti, taikyti ir realizuoti, baigiant švietimo tyrimų metodų ir metodikų įvairove; žvelgiant į švietimą ir ugdymą nuo ikimokyklinio, pradinio ugdymo iki pat aukštojo mokslo. Įvairovė vienu metu sukuria įtampą, tačiau ir meta iššūkį sukurti teigiamą perspektyvą, t. y., išnaudoti įvairovės mums sukuriamą potencialą. Todėl ugdymo ir švietimo tyrėjai, praktikai ir politikai vis dažniau susiduria su klausimais: kokia įvairovės įtaka ugdymo ir švietimo procesams; su kokiais iššūkiais, susijusiais su įvairove, susiduriama švietimo ir ugdymo praktikoje ir tyrimuose; kaip edukaciniai tyrimai gali padėti išspręsti iššūkius, kylančius dėl didėjančios įvairovės ir jos formų, koks šių tyrimų poreikis ir vaidmuo; kokie vaidmenys tenka praktikams, mokslininkams ir politikams šiose procesuose?”.

VIKO mokslininkai skaitė pranešimus šiose sekcijose:

Šis renginys buvo verčiamas į gestų kalbą. Ačiū VIKO PDF abolventams – Kristinai Kunelytei, Loreta Veličkaitei, Mantui Radavičiui ir Julijai Pugačiauskaitei!  Vis matome juos skirtinguose renginiuose, bet tokio lygio mokslo renginyje, kur tekstas – ne bendrinė, o mokslinė kalba ir įprastas vertimas iš į lietuvių į lietuvių gestų kalbą staiga virsta vertimu iš anglų į lietuvių gestų kalbą demonstruoja gestų kalbų vertėjų profesionalumą.