Vilniaus kolegijos direktorė: Esame pasiruošę kolegijų tinklo pertvarkai
Vilniaus kolegijos direktorė dr. Žymantė Jankauskienė, informacija žiniasklaidai, 2023 m. birželio 30 d.
Vyriausybės patvirtintas 2023-2024 metų valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo veiksmų plano įgyvendinimas šiuo metu kelia nemažai audrų. Tikime, jog kolegijų sektoriaus optimizavimas ne tik leistų pasiekti aukštesnę studijų kokybę, bet ir padėtų užtikrintų personalo, mokslinių tyrimų bei bendradarbiavimo su verslo sektoriumi augimą.
Tarp siūlymų – Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) prijungimas prie Vilniaus kolegijos (VIKO). Mes šiam siūlymui pritariame, esame pasiruošę užtikrinti, kad aukštųjų mokyklų bendruomenės, socialiniai partneriai būtų įtraukti į pertvarkos procesą, o jis vyktų skaidriai ir sklandžiai. VTDK laikosi kitos pozicijos. Esu įsitikinusi, jog konstruktyvus dialogas su VTDK atstovais ir bendruomene leistų atrasti visiems tinkamą sprendimą. Deja, kol kas šio dialogo pasiekti nepavyko.
Šiame procese svarbu suprasti, jog kolegijų sinergija studentams, dėstytojams ir kitiems darbuotojams leistų ir toliau išsaugoti bei sklandžiai tęsti savo darbus. Pasikeistų tik viena – darbo sąlygos. Jos taptų palankesnės – dėstytojai turės daugiau galimybių kelti savo kompetencijas, studentai galės mokytis ne tik iš geriausių Lietuvos, bet ir užsienio ekspertų, turės daugiau galimybių išvykti studijuoti į užsienį, bendradarbiauti su mūsų verslo partneriais.
Ne kolegijų skaičius, o jų kokybė
Bet kurios aukštosios mokyklos svarbiausias tikslas – užtikrinti aukščiausią įmanomą studijų kokybę. Tik taip įmanoma stiprinti Lietuvos akademinę bendruomenę, valstybinį ir verslo sektorius. Jei aukštajai mokyklai to nepavyksta padaryti pačiai, geriausias sprendimas – pasikliauti kolegų kompetencijomis. Todėl nors VTDK prijungimas prie VIKO ir sumažintų kolegijų skaičių Lietuvoje, bet užtikrintų tai, kas svarbiausia – aukštą studijų kokybę.
VIKO studijas vykdome net 12 skirtingų studijų krypčių – nuo menų iki inžinerijos. Todėl esame pasiruošę sklandžiai integruoti VTDK dėstytojus bei studentus į savo bendruomenę. Taip pat kasmet didiname investicijas į dėstytojų ir kitų darbuotojų kompetencijų tobulinimą. Pernai kiekvienam darbuotojui tam skyrėme po 114 Eur, VTDK – 71 Eur.
Tai, kad sprendimas prijungti VTDK prie VIKO būtų naudingas visiems – dėstytojams, studentams ir visuomenei – rodo ir skaičiai. VIKO pasiekimai taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veikloje yra aukščiausi visame kolegijų sektoriuje Lietuvoje. Palyginimui – Lietuvos mokslo taryba 2022 m. VIKO už mokslinės veiklos sklaidą įvertino 411,5 balo, VTDK – viso labo 139,8 balo.
Todėl tikiu, jog VTDK prijungimas prie VIKO studentams užtikrintų geresnes mokymosi, o dėstytojams didesnes tobulėjimo galimybes. Šis sprendimas sudarytų palankias sąlygas lankstumui, studijų tarpkryptiškumui, taikomųjų tyrimų vystymui, tarptautiškumui plėsti.
Visuomenė taip pat jaustų grąžą – į darbo rinką žengtų joje sėkmingai darbuotis pasiruošę specialistai, nes VIKO absolventai sėkmingiausiai iš visų Lietuvos kolegijų susiranda darbą. Net 80 proc. jų įsidarbina per pirmuosius metus nuo studijų baigimo.
Dabartinei ir ateities darbo rinkoms patrauklius specialistus ruošiame glaudžiai bendradarbiaudami su verslo partneriais: UAB „Teltonika IoT Group“, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“, UAB „AmerisourceBergen“, UAB „DHL“, UAB „Transimeksa“, UAB „Baltnetos komunikacijos“.
Per daugelį metų VIKO subūrė platų partnerių tinklą. Šiuo metu kolegija priklauso 13 tarptautinių asociacijų, esame pasirašę 285 bendradarbiavimo sutartis su organizacijomis ir institucijomis 46 šalyse. Taip siekiame didinti tarptautines studentų akademinės ir profesinės karjeros perspektyvas.
Kartu su VIKO kolegomis esame pasiruošę imtis lyderystės ir ne tik padėti įtikinti abejojančius, jog kolegijų tinklo pertvarka reikalingas žingsnis, bet ir užtikrinti sklandų jungimosi procesą. Abejoti pokyčiais – natūralu, juk už jų visada slypi kažkiek nežinomybės. Tikiu, kad konstruktyvi diskusija, nuoširdus noras bendradarbiauti galėtų padėti mums visiems atrasti tinkamiausius būdus, kaip sklandžiai įgyvendinti kolegijų sektoriaus optimizavimą.