Studentams dėstantis aktorius J. Bareikis: „Kartais jauni žmonės save projektuoja rezultatui, bet aš žinau, koks turi būti iki to nueitas kelias“

2023-07-24

Lietuvoje veikiančios aukštosios mokyklos kasmet stengiasi atliepti stojančiųjų lūkesčius, pasiūlydamos išskirtines programas studentams. Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultete paskaitas dėstantis kino bei teatro aktorius Jokūbas Bareikis džiaugiasi, galėdamas savo praktines žinias perduoti jaunajai kartai ir supažindinti su jų laukiančia realybe, kuri vadovėliuose nėra aprašoma.

„Lietuvos ryto“ televizijoje rodoma laida „Renkuosi studijuoti“ keliauja po Lietuvos universitetus bei kolegijas, pristatydama įvairias studijų programas, kalbinant katedrų vedėjus, dėstytojus ir studentus. Šįsyk kūrybinė komanda lankėsi viename iš septynių Vilniaus kolegijos fakultetų – prieš dešimtmetį įkurtame Menų ir kūrybinių technologijų, kuris kviečia stojančiuosius įgyti unikalų išsilavinimą, aprėpiantį įvairias meno bei kultūros sferas.

„Mūsų katedra unikali tuo, kad studentai gali groti tai, ką jie nori: nuo roko, džiazo iki šiuolaikinės muzikos. Programa yra lanksti ir neapribota vienu stiliumi, turime stiprius dėstytojus teorinėje disciplinoje: harmonija, klausos lavinimas, ritmika, aranžuotė, kompozicija. Bendradarbiaujam su festivaliais, federacijomis, ansambliais, skatindami studentus pasirodyti renginiuose ir įsitraukti į muzikos rinką kuo anksčiau“, – laidoje pasakojo Ritminės muzikos katedros vedėjas Pranas Kentra.

Šios specialybės studijas renkasi ir muzikinį kelią savarankiškai jau pradėję žmonės, norintys patobulinti žinias, pažinti kitus žanrus, įgyti daugiau patirties ir išmokti profesionaliai valdyti bei kurti muziką. Čia studijuojanti atlikėja Evita Cololo patikina, jog studentai gali repetuoti auditorijoje, naudotis instrumentais, burti grupes su kitais studentais ir taip dar studijų metais pradėti garsinti savo vardą.

„Savo muzikinę karjerą pradėjau kiek anksčiau, tačiau niekada neturėjau tikslinių ir teorinių muzikinių žinių. Nesu baigusi muzikos mokyklos, o vienas iš dėstytojų prikalbino ateiti pabandyti ir jau pasilikau čia, nes žmogui, neturinčiam muzikos teorijos pagrindų, yra labai gera proga plėsti savo akiratį ir dėstytojai randa laiko padėti, konsultuoti. Išmanyti muziką, mokėti ją užrašyti, kurti, praplėsti muzikinį suvokimą yra labai svarbu. Gali dainuoti viename žanre, bet gebėti valdyti kitą – tikras privalumas“, – teigė Evita.

Kita unikali studentus viliojanti specialybė – muzikinio teatro programa, kuri trunka 3,5 metų ir užbaigiama publikai pristatant muzikinį spektaklį ar miuziklą. Ji suvienija net tris meno rūšis: dainavimą, vaidybą ir šokį. Studentams seminarus skaito užsienio pedagogai, o paskaitas veda Lietuvoje puikiai pažįstami veidai: Justinas Lapatinskas, Jokūbas Bareikis, Dalia Babilaitė-Abarė, Gabrielė Kuodytė, Tomas Kizelis bei kiti.

„Tai yra išskirtinai praktinė specialybė ir paskaitų metu darom užduotis bei pamažu studentai patys susikuria sau darbo metodą. Mano užduotis pačiam sau yra sudominti studentus, perteikti savo patirtį, nesiremiant tik vadovėliais, nes noriu parodyti realybę, kuri jų laukia. Kartais būna, kad jauni žmonės susikuria romantiškus lūkesčius ir save projektuoja ne procesui, o rezultatui, bet aš žinau, koks turi būti nueitas kelias, jog turėtum ką pasakyti stovėdamas ant scenos, kad žinotum kaip tą padaryti ir kokios yra žaidimo taisyklės“, – laidoje pasakojo dėstytojas, kino bei teatro aktorius Jokūbas Bareikis.

Baigus muzikinio teatro studijas atsiveria įvairios karjeros galimybės: studentai gali vaidinti muzikiniuose spektakliuose, operose, miuzikluose, prisijungti prie chorų veiklos, dirbti kaip režisieriai bei choreografai ar vokalų paslapčių mokyti kitus.

Kita ne mažiau populiari šio fakulteto studijų kryptis – mados dizaino studijos, kurias pabaigus taip pat nemažai krypčių, kuriomis sukti karjeros kelią: mados dizainerio, kolekcijų kuratoriaus, mados rinkodaros ir prekybos žinovo, mados technologijų specialisto, mados apžvalgininko, konsultanto ar stilisto.

„Mūsų studentai gali kurti kolekcijas, dirbti konsultantais, susikurti sau darbo vietą. Su studentais dirbame įvairiuose televiziniuose projektuose, spektakliuose, įmonių organizuojamuose renginiuose, kuriame galutinį įvaizdį, reklamą. Esame už socialiai atsakingą ir tvarią madą, todėl organizuojam daug projektų, kaip pavyzdžiui atliekų mažinimo savaitė, rengiama Europos mastu, tokiu būdu mūsų studentai turi galimybę pasirodyti ir savo rezultatus parodyti platesnėje erdvėje“, – teigė Mados dizaino katedros vedėja Silvija Grušnienė.

Tačiau kolegija turi ką pasiūlyti ir tiems stojantiesiems, kurie nori savo profesinėje veikloje prisidėti prie kultūros stiprinimo visos Lietuvos mastu. Kultūrinės veiklos vadybos ir šokio pedagogikos katedra rengia ne tik mokyklose itin laukiamus šokių mokytojus, bet ir augina būsimą scenos meno ir renginių vadybininkų kartą. Pabaigus šias studijas galima dirbti muziejuose, teatruose, koncertų salėse, festivaliuose ar kultūros centruose, rūpintis kultūros įstaigų strategijų planavimais, programų ir projektų koordinavimu, finansais, renginių rinkodara, komunikacija, galima tiesiogiai prisidėti prie renginių organizmo, televizinių laidų kūrimo, stiprinti kultūros turizmą šalyje ir net įkurti savo verslą, įgyvendinantį kūrybinius projektus.