Renginiai visiems: koks asmenų su negalia požiūris?
Vasario 23 dieną nuotoliniu būdu vykusioje Lietuvos konferencijų ir renginių asociacijos konferencijoje „Renginiai visiems. Įtrauktis ir prieinamumas“, Vilniaus kolegijos Verslo vadybos fakulteto lektoriai Vilma Gegužienė, Dalia Karlaitė ir Eimantas Kamienas pristatė pranešimą „Renginių prieinamumas asmenims su specialiaisiais poreikiais: tarp realybės ir galimybių“. Pranešimas buvo parengtas remiantis užsakomojo tyrimo „Renginių prieinamumo paklausa ir jų infrastruktūros tinkamumas asmenims su specialiaisiais poreikiais“ rezultatais. Be minėtų pranešėjų, tyrimo grupėje dalyvavo docentės dr. Agnė Juškevičienė ir dr. Nijolė Zinkevičienė. Taip pat diskusijoje dalyvavo Turizmo katedros vedėja Alina Katunian.
Pagrindinis klausimas, kurį analizavo tyrėjų grupė buvo „Kokios yra asmenų su negalia/specialiaisiais poreikiais patirtys dalyvaujant viešuosiuose renginiuose ir kokie veiksniai lemia asmenų, turinčių negalią, renginių pasirinkimą ir dalyvavimą juose?“
Tyrimo tikslas buvo atlikti asmenų su negalia/specialiaisiais poreikiais patirčių, susijusių su dalyvavimu renginiuose, analizę ir tyrimo duomenų pagrindu pateikti rekomendacijas. Tyrimui atlikti tyrėjų grupė pasirinko tris metodus: mokslinės literatūros sisteminės analizės metodą, fenomenografinio tyrimo strategiją – pusiau struktūruotą interviu bei kiekybinį tyrimą – elektroninę apklausą. Tyrime iš viso dalyvavo 13 informantų ir 250 respondentų. Demografiniai respondentų duomenys parodė, kad 65%, apklaustųjų yra moterys, 33% vyrai, nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Iš dešimties nurodytų respondentų apskričių daugiausiai atsakiusių yra iš Vilniaus, Panevėžio ir Kauno apskričių, turintys skirtingus negalios tipus – regos, judėjimo, klausos ir psichinės sveikatos sutrikimus.
Konferencijos metu Vilniaus kolegijos tyrėjų grupė pranešime išsamiai pateikė ir aptarė respondentų atsakymus. Tyrėjai pažymėjo, kad renkantis renginius svarbūs tampa jo techniniai aspektai ( t.y. kokiais kanalais respondentai dažniausiai sužino apie vykstančius renginius, kas juos sudomina ir su kokiais iššūkiais jiems tenka susidurti, pvz. atvykimas į renginį, renginio eiga ir išvykimas iš renginio, ar visa tai yra pritaikyta negalią/sutrikimus turintiems žmonėms?).
Apibendrinus apklausos rezultatus, tyrėjai pažymėjo, kad negalią bei sveikatos sutrikimus turintiems asmenims yra ypač svarbūs pagrindiniai aspektai: pritaikytas pagrindinis įėjimas į renginio vietą, pritaikyti laiptai, liftas, WC, reikalingas pagalbinis personalas, gestų vertėjas renginio metu, taip pat, kad renginyje būtų pritaikytos sėdimos vietos pagal poreikius su vežimėliu ir papildoma vieta lydinčiajam asmeniui.
Šis tyrimas leido tyrėjų grupei pateikti organizacijoms pagrindines ir papildomas rekomendacijas atsižvelgiant į visų asmenų grupių poreikius.
Vilniaus kolegijos tyrėjų grupės tyrimas ir pranešimas buvo puikiai įvertintas Lietuvos konferencijų ir renginių asociacijos. Pranešimą galite išklausyti – https://www.facebook.com/meetingsLT/videos/476171780719148
Lietuvos konferencijų ir renginių asociacija (LKRA) yra pirmoji ir vienintelė ne pelno siekianti organizacija, burianti šalies renginių bei dalykinio turizmo srityje veikiančias ar su šiomis sritimis susijusias komercines įmones (renginių ir parodų vadybos kompanijas, profesionalius konferencijų organizatorius, turizmo organizatorius, konferencijų ir renginių centrus/renginių vietas, viešbučius, aptarnavimo kompanijas), viešąsias organizacijas (konferencijų biurus, mokymo įstaigas) ir fizinius asmenis į vieną bendruomenę.
Vilniaus kolegija – viena didžiausių Lietuvos aukštojo mokslo institucijų, kurioje studijuoja per 6 000 studentų, dirba beveik 450 dėstytojų, veikia 35 laboratorijos ir 18 praktinio mokymo centrų.