LR švietimo ir mokslo ministrės A. Pitrėnienės sveikinimas Tarptautinės studentų dienos proga
Lapkričio 17-oji – Tarptautinė studentų diena, todėl sveikinu visą akademinį jaunimą – sąmoningą, atsakingą ir, svarbiausia, reiklų.
Džiaugiuosi, kad mūsų studentai yra aktyvūs, atviri idėjoms ir kokybinėms permainoms. Žinių ir iniciatyvų kupini, jauni, protingi žmonės yra geriausias pokyčių variklis. Tokio ryžto ir drąsos reikia mūsų visuomenei ir valstybei, į tokius jus – savo ateitį – su viltimi žiūrime mes visi.
Objektyvūs, kritiškai mąstantys, nebijantys tikėtis ir reikalauti geriausio – ir iš savęs, ir iš kitų. Tokiais studentais aš didžiuojuosi ir prisipažinsiu, kad jeigu nesulaukčiau iš jūsų patarimų ar pasiūlymų įvairiais švietimo klausimais, jausčiausi šiek tiek nusivylusi. Apatiškumas – štai kas mane labiausiai nuliūdintų. O mes juk visi matome, kad esate iniciatyvūs ir pilietiški. Žmogus turi „degti“ ir tokiam visuomet norisi dar labiau padėti, ištaisyti skriaudą ar sugrąžinti tai, kas priklauso. Todėl džiugu, kad per pastaruosius keletą mėnesių galėjome paskelbti ne vieną gerą žinią jums, mieli studentai.
Nuo spalio 1-osios 25 proc. padidinome doktorantų stipendijas, o nuo 2017 m., atsižvelgiant į šalies finansines galimybes, sieksime jas laipsniškai kelti iki šalies vidutinio darbo užmokesčio lygio.
Nuo kitų metų rugsėjo daugiau lėšų ketiname skirti ir skatinamosioms stipendijoms – siūlome jas didinti 24 proc. Tokį pasiūlymą pateikėme derinti Finansų ministerijai, Lietuvos universitetų rektorių ir kolegijų direktorių konferencijoms bei Lietuvos studentų sąjungai. Keldami šias stipendijas siekiame įgyvendinti Vyriausybės ir Lietuvos studentų sąjungos susitarimą iki 2018 m. studentams skatinti skiriamas valstybės lėšas palaipsniui didinti iki 50 proc.
Jau šiemet kur kas daugiau geriausiai besimokančių studentų – apie 5,6 tūkst. – atgaus už studijas sumokėtas lėšas. Lyginant su ankstesniais metais šių studentų dalis gerokai išaugo – iki 9,79 proc. Tai beveik pasiekia Mokslo ir studijų įstatymo nustatytą maksimalią ribą, kuri numato, kad kompensacijų skaičius gali siekti iki 10 proc. atitinkamais metais valstybės finansuojamų studijų vietų.
Taip pat modernizuojame aukštųjų mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų bendrabučius. Iki 2016 metų pabaigos iš viso bus atnaujinta 16 bendrabučių – šešių aukštųjų ir vienos profesinės mokyklos.
Taigi, manau, ne veltui savo komentare ne kartą viena ar kita forma minėjau žodį „džiaugsmas“. Taip, yra bėdų aukštajame moksle, diskutuotinų ir spręstinų klausimų, bet nepamirškime, kad turime ir kuo pasidžiaugti. Vienas, antras, dar kitas žingsnis į priekį ir mes visi kartu pasiraitoję rankoves pasieksime, kad mūsų švietimo sistema vis labiau tobulėtų, o kiekvienam besimokančiajam mūsų šalyje būtų gera gyventi.
Audronė Pitrėnienė,
švietimo ir mokslo ministrė