Lietuvių kalbos stiprinimas tautinių mažumų mokyklose – svarbus žingsnis valstybės ateičiai

2025-04-04

Seimo narys ir Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Laurynas Kasčiūnas trečiadienį žurnalistams pristatė įstatymo pataisas, kuriomis būtų stiprinamas lietuvių kalbos mokymas tautinių mažumų mokyklose. Tokiai iniciatyvai pritaria ir Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto dekanė Vaiva Juškienė, kuri apie tai pasisakė spaudos konferencijoje.

Dekanė V. Juškienė pažymėjo, kad „tikrai pritariu konservatorių iniciatyvai dėl lietuvių kabos tautinių mažumų ugdymo įstaigose. Jaučiuosi turinti teisę apie tai kalbėti, nes 20 metų dirbau mokykloje, kurioje didžioji dalis ugdymo vyko rusų kalba, šiuo metu ruošiu būsimuosius mokytojus, kurie eina į praktikas į mokyklas, vedu mokymus mokytojams ir pan“.

Dekanė nepritaria argumentams dėl mokytojų trūkumo, įgyvendinant siūlomas pataisas – jos teigimu, visi mokytojai privalo mokėti lietuvių kalbą arba būti išlaikę atitinkamo lygmens kalbos vartojimo egzaminą. Tikroji problema, anot V. Juškienės, yra ŠMSM, savivaldybių ir pačių ugdymo įstaigų vadovų akių užmerkimas į nacionalinių reikalavimų nesilaikymą.

V. Juškienė pabrėžia ir mokslininkų patvirtinimus, kad ikimokyklinis amžius yra geriausias laikas įsisavinti skirtingas kalbas. Ji ragina tėvus nesivadovauti savo patogumu, o galvoti apie vaikų ateitį – jų teisę lygiai laikyti egzaminus, studijuoti ir būti visaverčiais Lietuvos piliečiais.

Dekanė taip pat atmeta baimes, kad ugdymas lietuvių kalba gali atimti iš vaikų jų kultūrinę ar kalbinę tapatybę. Anot jos: „Bijome, kad vaikai praras savo kultūrinę ir kalbinę tapatybę? Nepraras, jei namuose bendrausime su vaiku ne 7 min., tuo pačiu įsistebeiliję į elektroninius įrenginius, kuriuose vaizduojamas pasaulis mums, deja, neretai yra įdomesnis nei pokalbis, skaitymas, žaidimas, pasivaikščiojimas ir pan. su vaiku. Mūsų, tėvų, pareiga formuoti ir ugdyti vertybines, kultūrines nuostatas. Mokykla svarbi, bet pagrindas vis tik dedamas šeimoje“.

Ji taip pat  primena ir Mikalojaus Daukšos žodžius, kurie ir šiandien lieka aktualūs: „Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink ją – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę“.