Kas svarbu baigiantis į aukštąsias mokyklas pagrindiniam priėmimui?

2024-07-23

Birželio 1 d. prasidėjęs prašymų teikimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas pagrindinis etapas – jau finišo tiesiojoje ir baigiasi liepos 24 d. 12 val. Kas svarbu ir į ką atkreipti dėmesį stojantiesiems primena Vilniaus kolegijos (VIKO) studentų priėmimo organizavimo vadovė Anželika Slimanavičienė.

Stojantiesiems svarbu – būti atidiems ir nuosekliems

Šių metų priėmime nemažai naujovių. „Šiemet stojantieji, įgiję vidurinį išsilavinimą 2024 m. ir pretenduojantys į valstybės finansuojamas bei nefinansuojamas vietas, turi būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos (neprivalomas stojant į menų krypties studijas) ir laisvai pasirinktą. Be to, konkursinį balą nuo šių metų nustato pačios aukštosios mokyklos. Štai, pavyzdžiui, 2024 m. VIKO stojantiesiems nustatytas minimalus konkursinis balas yra 3,2. Jį abiturientas gali surinkti, išlaikęs 3 privalomus valstybinius brandos egzaminus, kurių vidurkis – ne mažesnis nei patenkinamas lygmuo (16 balų)“, – šių metų stojimų sistemos pokyčius pristato VIKO atstovė.

A. Slimanavičienė primena, kad prašymą studijuoti būtina peržiūrėti ir pasitikrinti, ar studijų programos įtrauktos į prašymą prioritetine tvarka, neatidėlioti prašymo pateikimo ir keitimo paskutinei minutei, kai sprendimai dėl studijų gali būti skuboti ir neapgalvoti, dėl ko gali žlugti svajonė studijuoti labiausiai norimą ir patinkančią specialybę.

Taip pat svarbu pasitikrinti į prašymą įkeltus brandos egzaminų bei stojamųjų egzaminų įvertinimus, prie konkrečių pageidavimų nurodytus konkursinius balus.

Gavus kvietimą studijuoti būtina sudaryti studijų sutartį su aukštąją mokykla, nes kvietimas studijuoti dar neužtikrina studijų vietos. Savo sutikimą studijuoti studijų programą stojantieji turi patvirtinti sudarydami studijų sutartį.

Pasak ekspertės, prieš priimant galutinį sprendimą dėl aukštosios mokyklos ir studijų programos pasirinkimo, svarbu kuo išsamiau su jomis susipažinti: „Būsimiems studentams patarčiau išanalizuoti norimos aukštosios mokyklos ir studijų programos specifiką. Paprastai ši informacija skelbiama internetinėse svetainėse ar socialiniuose tinkluose. Be to, visuomet galima tiesiogiai kreiptis į aukštosios mokyklos darbuotojus ar studentų atstovybės narius.“

Vilniaus kolegijos atstovė ragina pasidomėti studijų programomis, kurioms skiriamas papildomas valstybės, verslo finansavimas ir darbo rinkos situacija. Pvz., besirenkantys pedagogines studijas turi galimybę gauti papildomą stipendiją, darbdaviai pabrėžia inžinerių, o Sveikatos apsaugos ministerija akcentuoja slaugos specialistų poreikį.

Kas laukia kituose priėmimo etapuose?

„Nepateikę stojimo prašymo per pagrindinį etapą arba negavę kvietimo studijuoti pagrindinio etapo metu, būsimi studentai tai gali padaryti ir per papildomo priėmimo pirmąjį ir antrąjį etapą. Papildomo priėmimo pirmo etapo metu organizuojama ir stojamųjų egzaminų sesija, taigi pretenduojant į tas studijų programas, kuriose yra privalomi stojamieji egzaminai, juos būtina išlaikyti.

Papildomo priėmimo pirmo etapo metu prašymai studijuoti teikiami rugpjūčio 5-8 d., antro etapo metu – rugpjūčio 19-22 d.