Dvi dienas trukusi „EIT Food“ agromaisto sektoriaus Iššūkių laboratorija baigėsi: dalyviai nustebino idėjų inovatyvumu

2024-10-31

Spalio 29–30 d. jau ketvirtą kartą įvyko „HACK AgriFood Iššūkių laboratorija ’24“, kurioje perspektyvūs studentai ir inovatoriai sprendė opias maisto sektoriaus problemas. 25 dalyviai, susiskirstę į 5 komandas, ne tik pasiūlė novatoriškus sprendimus, transformuojančius mūsų planetos ir maisto sistemų ateitį, bet ir, padedami patyrusių mentorių, mokėsi, kaip realizuoti savo idėjas, teorines žinias iškart pritaikydami praktikoje. Šie metai buvo ypatingi – jaunieji inovatoriai stebino idėjų įvairumu ir inovatyvumu.

Renginio organizatorius, klasteris ir skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania“, yra ne tik įvairių hakatonų ir idėjų dirbtuvių iniciatorius, bet ir tokio tipo hakatonų agromaisto sektoriuje pradininkas Baltijos šalyse. Organizacijos generalinė direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė pastebi, kad startuoliams atsivėrė daugybė galimybių išbandyti savo idėjas, tarp jų ir agromaisto sektoriuje. Ji džiaugiasi, kad šis sektorius išlieka jaunųjų inovatorių radare, o augantis susidomėjimas renginiu yra geriausias to įrodymas. Šiemet renginys sulaukė didžiulio dėmesio ne tik iš dalyvių, bet ir iš komandų vadovais tapti norinčių Vilniaus kolegijos dėstytojų bei stambių sektoriaus įmonių atstovų.

„Vis daugiau ambicingų specialistų supranta, kokį reikšmingą vaidmenį pasaulyje atlieka tvarus ir sveikas maistas, todėl nusprendžia dedikuoti savo kūrybinę energiją ir potencialą šio sektoriaus plėtrai. Tarp jų yra daugybė jaunų inovatorių ir verslininkų, kurių gretos kasmet plečiasi. Svarbu palaikyti tokių žmonių užsidegimą, suteikiant jiems kuo daugiau įrankių bei žinių, leidžiančių kurti transformuojančius sprendimus“, – teigė agromaisto sektoriaus ekspertė.

Tuo tarpu Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto dekanė Ramunė Vanagaitė džiaugiasi, kad tarp klasterio, skaitmeninių inovacijų centro ir Vilniaus kolegijos užsimezgusi draugystė leidžia kurti vertingus renginius: „Džiaugiamės nuoseklia partneryste su skaitmeninių inovacijų ir EIT FOOD centru Lietuvoje „AgriFood Lithuania DIH“, nes vykstantys renginiai ir hakatonai suteikia galimybę mūsų dėstytojams ir studentams gilintis į sveikesnių maisto produktų prieinamumo ir efektyvių sprendimų paieškos problemas.“

Iššūkių laboratorijos pagrindinį 2000 Eur prizą laimėjo komanda „Skruzdėlynas“. Jos nariai Linas Narmontas, Justė Ivanavičiūtė, Irena Fiterson, Maksimiljanas Matvejev, Lukas Reutas pasirinko spręsti alternatyvių baltymų skatinimo iššūkį ir pasiūlė tvarią idėją: alternatyvius baltymus iš gluosninių kreivabudžių miltelių.

Dalinamės dar šviežiais įspūdžiais, kuriais su mumis pasidalino pirmosios vietos laimėtojai – komanda „Skruzdėlynas“.

Ką tik laimėjote „HACK AgriFood Iššūkių laboratoriją ’24“. Kaip jaučiatės?
„Esame nustebinti laimėję pirmąją vietą. Matėme kelis stiprius pristatymus, todėl tikėjomės užimti aukštą vietą, bet nesitikėjome laimėti. Žinoma, dalyvaudamas visada kažkiek tikiesi pergalės.“

Kaip manote, kas lėmė jūsų sėkmę šiame renginyje?
„Tikriausiai tai, kad labiausiai išplėtojome savo idėją ir įtikinamai ją pristatėme. Mūsų pristatymas buvo geras, vizualiai patrauklus ir aiškus, taip pat laikėmės laiko limito, atsakėme į visus klausimus. Galiausiai, su vienu sprendimu pavyko išspręsti kelias problemas, o mūsų produktas buvo praktiškas ir labiau pasiekiamas.“

Kaip priėjote prie šio sprendimo?
„Ėjome ir priėjome. (Juokiasi.) Tiesą sakant, pradėjome nuo dviejų aspektų. Iš pradžių mums buvo pasiūlyta dirbti su vabalais, bet po trumpos paieškos pastebėjome, kad žmonės geriau valgys bet ką kitą, tik ne svirplius. Jie visiškai nenori tokio pasirinkimo – jis būtų paskutinėje vietoje.“

Ką veiksite su laimėtu prizu?
„Dar neturėjome laiko apie tai pagalvoti. Nesitikėjome laimėti, ir tai padėjo labiau susitelkti į pačią temą. Svarbiausia, kad tema patiktų. Rinkomės temą ne tam, kad ji padėtų laimėti, o tam, kad ji būtų įdomi. Pristatėme save ir savo idėją, nebandydami užimti pirmos vietos.“

Nors ir ne piniginius, tačiau ne mažiau vertingus prizus gavo ir kiti dalyviai. Iššūkių laboratorijos metu jie turėjo unikalią progą praplėsti savo žinių horizontus, semdamiesi įžvalgų iš įvairių sričių mentorių ir klausydamiesi unikalios pranešėjų patirties. Apie tai, kaip idėjų užuomazgoms suteikti realų, tvirtą pavidalą ir patekti į investuotojų akiratį, jiems pasakojo „Kauno grūdai“ verslo vystymo ir inovacijų tarnybos vadovas Justas Stanys, „Finagro“ direktorė Kristina Leknickaitė-Stepulaitienė ir VIKO kolegijos dėstytoja, LIMA narė, komunikacijos ir rinkodaros ekspertė Lina Bivainienė.

Apie „EIT Food”
„EIT FOOD“ – pirmaujanti maisto inovacijų iniciatyva Europos Sąjungoje, siekianti tvaresnės, sveikesnės ir patikimesnės maisto sistemos visame žemyne. Tai – prestižiškiausia tokio tipo organizacija ES, o jos tinklas jungia centrus visame kontinente. Daugiau sužinoti apie „EIT FOOD“ organizaciją galite apsilankę jų internetiniame puslapyje.