Baigei kineziterapijos studijas – kas toliau?
Eurostat duomenimis, 2021 m. ES dirbo 611 tūkst. kineziterapeutų, kas yra vidutiniškai 136,7 kineziterapeuto 100 tūkst. gyventojų arba po 1 kineziterapeutą 73 europiečiams. Daugiausiai šios srities specialistų tenka vokiečiams – po 234 100 tūkst. gyventojų, mažiausiai – rumunams, viso labo po 12,7. Lietuva, deja, čia pasigirti negali – kartu su kitomis Baltijos šalimis esame eilės pabaigoje. Naujausiais duomenimis, tais pačiais 2021 m. mūsų šalyje dirbo 1950 kineziterapeutų. Nors kasmet šios srities studijas baigia apie 500 jaunųjų specialistų. Deja, didžioji dalis jų renkasi kitas karjeros galimybes ir įvardija tokias priežastis, kaip „blogai pasirodžiau pirmo darbo pokalbio metu, išsiunčiau CV daugiau nei keliolikai klinikų, tačiau nei iš vienos negavau jokio atsakymo ir nepakvietė darbo pokalbiui, be praktikos manęs niekas nepriims, nesivarginsiu, lengviau susirasiu darbą kitose srityse.
Tačiau remiantis reabilitacijos paslaugų rinkos ir visuomenės sveikatos duomenimis, reabilitacinio gydymo ir kineziterapijos poreikis Europoje ir pasaulyje auga ir panašu toliau augs. Jau dabar skaičiuojama, kad reabilitacijos dėl vienokių ar kitokių priežasčių reikia net kas trečiam pasaulio gyventojui. Nemaža dalis jų – vyresni nei 60 m, o ateities prognozės rodo, kad jau 2050 m. šis skaičius padvigubės.
Reabilitacijos rinka auga ir labai sparčiai keičiasi ir Lietuvoje. Duris atveria vis daugiau naujų privačių reabilitacijos paslaugas teikiančių klinikų ir ne tik Vilniuje, bet ir įvairiuose kituose šalies regionuose. Vien Vilniaus mieste yra daugiau nei 50 potencialių darbdavių: daugiau nei 40 privačių kineziterapijos centrų, daugiau nei 10 valstybinių įstaigų ir daugybė individualiai dirbančių specialistų. Vilniuje jau dirba daugiau nei 300 kineziterapeutų.
Kaip tik dėl šių priežasčių tikiu, kad vis daugiau jaunųjų specialistų baigę studijas rinksis tęsti karjerą reabilitacijos srityje. Augs dirbančių kineziterapeutų skaičius ir ilgainiui tapsime vienais iš ES lyderių, nes tam turime tikrai geras sąlygas – aukštųjų mokyklų programų kokybę. Pasidalinsiu savo patirtimi kaip vieno didžiausių darbdavių šioje srityje atstovas. Mūsų centre dirba daugiau nei 60 reabilitacijos specialistų, dauguma – kineziterapeutai, kurių pasiruošimo lygis atitinka klientų ir darbdavių lūkesčius, turime vienodą skaičių specialistų, kurie baigę universitetines ar kolegines studijas.
Taigi noriu padrąsinti ne tik rinktis kineziterapijos studijas kaip vieną iš perspektyviausių ateities profesijų bet ir baigus studijas pasiruošus/atlikus namų darbus drąsiai žengti į darbo rinką.
Kiekvieną savaitę sulaukiame kandidatų CV ir drąsiai teigiu, kad esame vienas iš TOP darbdavių reabilitacijos rinkoje Lietuvoje, todėl pasidalinsiu patarimais nuo ko pradėti norint gauti darbo pasiūlymą.
Nuo ko pradėti norint gauti geriausią darbo pasiūlymą?
1. STUDIJOS YRA PRADŽIA. Potencialūs darbdaviai pradeda stebėti jus jau nuo pirmos studijų dienos. Galite nustebti, kai tik gavę diplomą, sulauksite darbo pasiūlymo. Tai nėra atsitiktinumas – tai jūsų studijų metų rezultatas. Dėstytojai gali pasidalinti informacija apie jus arba puikiai pasirodysite praktikos metu.
2. KOKYBIŠKAS CV. Prieš siunčiant savo CV, pasikonsultuokite su specialistais ir pasiruoškite jį kokybiškai. Nenaudokite standartinių europass ar CV banko šablonų. Specialistai jums patars, kaip sudaryti gerą pirmą įspūdį.
3. LinkedIn PROFILIS. LinkedIn nėra skirtas tik vadybos specialistams. Savo LinkedIn paskyroje turiu daugiau nei 1500 reabilitacijos specialistų ir pastebiu tendenciją, kad vis daugiau kineziterapeutų ten dalinasi savo patirtimis, naujovėmis, kas labai domina darbdavius.
4. KITI SOCIALINIAI TINKLAI. Tai taip pat puiki terpė pristatyti save, savo patirtį, pasiekimus, dalintis patarimais ir burti sekėjų ratą. Tai būdas būti pastebėtam būsimų darbdavių.
5. RYŠIAI. Nuolat bendraukite ir palaikykite ryšius. Geri santykiai su dėstytojais, kursiokais, praktikų vadovais ir buvusiais darbdaviais yra didžiausia vertybė. Darbo pasiūlymai dažnai ateina per pažintis.
6. PAPILDOMOS KOMPETENCIJOS. Įgykite papildomų įgūdžių, tokių kaip manualinė terapija (pvz., Mulligan kursas), masažo kursai (pvz., Deep tissue ir trigger point), ištyrimo kursai (SFMA), elektrostimuliacija (prof. Heiko van Vliet kursai).
7. VERSLO VALDYMAS. Nebūkite vienu iš tų, kurie, padirbę keletą metų, atidaro savo kabinetą ir nesėkmingai bando valdyti verslą. Geras specialistas ir verslo vadovas yra du skirtingi dalykai, reikalaujantys skirtingų kompetencijų.
8. NUOLATINIS TOBULĖJIMAS. Niekuomet nesustokite tobulėti, mokytis ir kelti savo kvalifikaciją. Integruokite naujus metodus, naudokite technologijas, kad neatsiliktumėte nuo inovacijų.
9. POKALBIO METAS. Jei pakvietė į pokalbį, rodykite didelį norą, entuziazmą, aiškiai apibrėžtus tikslus ir ambicijas. Darbdaviams reikia įsitraukusių bendraminčių, ne nuolat besiskundžiančių ir pavargusių darbuotojų. Šiuolaikinėje darbo rinkoje vertybės yra svarbios; darbdaviai renkasi darbuotojus, kurių vertybės dera su organizacijos vertybėmis.
Sėkmės! Tikiuosi, mano patarimai padės jums pasirašyti svajonių kontraktą.
Tadas Puzara
Vilniaus kolegijos lektorius ir Hila reabilitacijos ir sporto medicinos centro vadovas